Örgü Dantel ve El işleri Sitesi

Yumurta Kabuğundan Saksı ve Kablodan Saksı Altlığı Yapımı

 Çok sevimli, çok şeker bir DIY projesi ile tekrar birlikteyiz. Ve en çok beğendiğim ve çok yaratıcı bulduğum tasarımlardan birisi olduğunu da söylemek istiyorum. Tamamen masrafsız veya çok cüzzi bir masraf ile çok şeker saksılar veya fidanlıklar tasarlayabiliriz. Tohumdan fideye dönüştürmek istediğimiz sebze fideleri için bence harika bir fikir. Görüntüsüne ise diyecek yok. Sizde görünce bayılacaksınız.

yumurta kabuğundan saksı yapımı

 Dıy projemizden kısaca bahsedecek olursak: iki adet ihtiyacımız olan malzeme var; yumurta kabukları ve renkli kablolar. Yumurta kabuklarından saksılar, kablolardan ise saksı altlığı tasarlayacağız.

İlk aşama kablolardan resimler ile aşama aşama gösterdiğimiz şekilleri hazırlamak olacaktır.

1 adet yaklaşık 10 cm lik kesilmiş bir kablo ve üç tane ise 5 cm boyunda kesilmiş kablolar bizim bir saksı altlığı yapmamıza yetecektir.

Bundan sonra ki aşamaları anlatmak yerine resimlerden takip etmeniz bence daha anlaşılır olacaktır. 2 farklı boyutta kestiğimiz kablonun uzunu  ile yuvarlak daireler şeklinde daireleri büyüterek oval bir V şekli hazırlayalım. Ardından diğer 3 adet küçük boyda ki kablo ile ayaklarını yapalım. İşte hepsi bu.

 Saksı işlemine gelince bir yumurtanın üst kısmını dikkatli bir şekilde kıralım. Ardından alt kısmında bir çivi yardımı ile küçük bir delik açalım. Saksı altlığının üzerine açılan küçük delik alta gelecek şekilde yerleştirelim ki bu delik toprağın hava alması için bitkimize yardımcı olacaktır. Tohumları da yumurtanın içine bırakalım ve üzerini toprak ile doldurarak hafifçe sulayalım. Tohumdan fide oluşturma işlemimiz burada bitiyor ancak ekilen bitkiye göre ışığı mı sever, güneşi mi … ? Bu özellikleri de göz önüne alarak uygun bir ortamda barındıralım 😉 Daha sonra fidenin büyüme şeklini izleyebiliriz. Bu arada bu işin tam mevsimi unutmayın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadınca
kadın
kadın kadın yemek tarifleri örgü